Satyryczny przegląd 33-go tygodnia

Satyryczny przegląd 33-go tygodnia według Izy K!
Okazało się, że podczas zaplanowanej wizyty w Australii prezydent Andrzej Duda nie kupi dwóch używanych fregat rakietowych klasy Adelaide. Transakcja została zablowowana przez premiera Mateusza Morawieckiego. Uważamy tę grę w statki na wysokim szczeblu za wysoce interesującą. Jak na razie "trafiony, zatopiony" dla Morwieckiego. Czekamy na ruch prezydenta. W co wyceluje Duda? I czy trafi?

Gazeta Wyborcza donisła, że szef cieszyńskiej policji Komendant Powiatowy Policji insp. Jacek Bąk poinformował swoich pracowników, że każdy policjant może dostać darmowy egzemplarz Nowego Testamentu w wersji kieszonkowej, Egzemplarze zostaną rozprowadzone bezpłatnie przez Stowarzyszenie Gedeonitów w Cieszynie. Jesteśmy zdania, że w tym przypadku każdy policjant powinien otrzymać darmowy egzemplarz konstytucji Rzeczypospolitej w ramach dokształcania zawodowego ze specjalnym zwróceniem uwagi na neutralność światopoglądową władzy.

Kardynał Gerhard Müller stwierdził podczas wizyty w klasztorze kamedułów w Wiagrach, że Polska nie musi dawać się pouczać politykom z Brukseli na temat znaczenia wolności i demokracji. Dziwne to stwierdzenie z ust przedstawiciela obcego państwa totalitarnego i członka największej na świecie organizacji antyfeministycznej podającego się za autorytet w sprawach wolności i demokracji.

Gazeta Wyborcza doniosła, że podczas kazania w dzień Wniebowzięcia Maryi Panny arcybiskup Wacław Depo stwierdził z rozczarowaniem, że ostatnio powróciły wypowiedzi, że w Polsce konstytucja ma stać ponad Ewangelią. Przypominamy uprzejmie, że nawet Państwo-Miasto Watykan ma swoją konstytuję i nie stoi ona przed Ewangelię. Ale po przeczytaniu pierwszego artykułu Ustawy Zasadniczej Watykanu w końcu zrozumieliśmy, do czego zmierza Prezes Jarosław Kaczyński zabierając się za reformę władzy sądowniczej. Art. 1 Pkt. 1 powiada mianowicie, że "Najwyższy Kapłan - Suweren Państwa Miasto Watykan ma pełnię władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej." I wszystko jasne...

Władimimir Putin krąży po Europie! Po wizycie w Austrii, spotkaniu z austriackim kanclerzem Sebastianem Kurzem i tańcach na weselu austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl Władimir Putin udał się na spotkanie z niemiecką kanclerz Angelą Merkel. Angela Merkel und Władimir Putin rozmawiali o zbliżeniu narodów i wspólnej polityce międzynarodowej zwilżając gardło dobrym niemieckim piwem. Zastanawiamy się, co ma naprawdę na celu wizyta Putina? Przypominamy, że 15 września upływa okres unijnych sankcji wymierzonych w Rosję. Czyżby Putin zmieniał kurs i szukał nowych sojuszników?

Gazeta Wyborcza doniosła, że Moskwa została porażona zapowiedzą zwiększenia budżetu militarnego Stanów Zjednoczonych. Donald Trump  zamierza w przyszłym roku wydać na obronę 17 razy więcej niż Rosja. Obserwując wizytę Władimira Putina w Austrii i w Niemczech stwierdzamy, że prezydent Rosji nie sprawiał wrażenia porażonego, lecz wręcz przeciwnie: tryskał on optymizmem, był w  doskonałym humorze, śpiewał, tańczył i rozmawiał. Czyżby wiedział on już wcześniej o planowanych wydatkach USA na zbrojenia? W końcu zaskoczenie wygląda inaczej...

Nowy etap wojny celnej! USA wypowiedziły wojnę celną Turcji! Po ogłoszeniu przez Donalda Trumpa informacji, że importowana z Turcji stal będzie objęta 50%-wymi cłami, a aluminium 20%-wymi,  lira zaczęła dramatycznie słabnąć i straciła ponad  40% swej wartości. W odpowiedzi na to prezydent Erdogan podniósł cła na towary importowane z USA. Oznacza to, że cła na amerykańskie samochody wzrosły w środę do 120%, na alkohole do 140%, na tytoń do 60%. Zostały także podniesione taryfy na kosmetyki, ryż i węgiel. Erdogan zapowiedział bojkot amerykańskich towarów. Zastanawiamy się, kto będzie nowymi sojusznikiem Erdogana w wojnie celnej z USA? Czyżby Rosja i Chiny? Czekamy z niecierpliwością na dalszy rozwój sytuacji.

W Genui w środku dnia zawalił się 100-metrowy odcinek wiaduktu, którym jechały samochody. Budowa wiaduktu została zakończona w 1967, a 51 lat po oddaniu go do użytku rozpadł się on dosłownie na kawałki. Zastanawiamy się, gdzie podziały się umiejętności budownicze rzymskich inżynierów, którzy w końcu wybudowali Koloseum stojące od prawie dwóch tysięcy lat. A może w pylonie, który wspierał część mostu, członkowie mafii zamurowali jakieś zwłoki, co wpłynęło negatywnie na jego statykę? Pytania mnożą się, odpowiedzi jak nie ma, tak nie ma.

W przyszły tygodniu świętujemy: 

  • Sierpień 20 poniedziałek: Dzień wyznawania miłości i Dzień Komara
  • Sierpień 21 wtorek: Światowy Dzień Optymisty
  • Sierpień 22 środa: Dzień Pracownika Ochrony
  • Sierpień 23 czwartek: Europejski Dzień Pamięci Ofiar Nazizmu i Stalinizmu oraz Międzynarodowy Dzień Pamięci o Handlu Niewolnikami i jego Zniesieniu
  • Sierpień 24 piątek: Dzień Windowsa
  • Sierpień 25 sobota: Dzień polskiej żywności oraz Dzień Spieczonego Bliźniaka
  • Sierpień 26 niedziala: nie ma nic do świętowania, ale zawcze można wrzucić coś na grila :-)

Do następnego razu!





Komentarze