Pomnik Lecha K. - historia monumentu

Fotokolaż autorstwa Izy K
Nic chyba tak nie rozsierdziło i jednocześnie nie rozbawiło Polaków jak wzniesienie kolejnego pomnika Lechowi Kaczyńskiemu. Monument ten stanął na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego i został odsłonięty przed Dniem Niepodległości Polski i dwa dni przed 56. rocznicą premiery filmu "O dwóch takich, co ukradli księżyc", która miała miejsce 12-go listopada 1962 roku. W celu upamiętnienia tego wiekopomnego wydarzenia w poście na moim chciałabym wam przedstawić historię tego monumentalnego dzieła.

Kalendarium


Kwiecień 2017

Nastąpiła prezentacja makiety pomnika w budynku Wyścigów Konnych na Służewcu. Zwycięski projekt został wybrany przez jury pod przewodnictwem Tomasza Żukowskiego, a jego autorami są Stanisław Szwechowicz i Jan Raniszewski.  Autorzy mieli do wybor klasyczne wzory, jak na przykład monument w stylu Cezara, w stylu Lenina, w stylu napoleońskim i w stylu koreańskim. W tym momencie jedynie jury wiedziało, jaka będzie wielkość i kształt monumentu oraz na jaką stylizację zdecydowali się twórcy tego wiekopomnego dzieła.

Autor: Tomasz Wiater "Wiater w Oczy"

Październik 2017

Decyzją ministera infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego został wyjęty spod kurateli miasta i przekazany do dyspozycji wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery

Styczeń 2018

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin wydał oficjalną informację w mediach na temat zaplanowanego powstania pomnika Lecha Kaczyńskiego, miejsca jego budowy i przewidywanej formy. Pomnik miał się składać z 3,5 metrowej figury prezydenta Lecha K. stojącej na 3,5 metrowym cokole. Jak widać, decyzja padła na klasyczną formę monumentu dyktatorskiego w stylu ekletycznym, w którym połączone zostały cechy pomnika napoleńskiego i koreańskiego.


https://www.facebook.com/satyrapolityczna/photos/
a.446638388796682/1745624088898099/?type=3&theater

Marzec 2018

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał oficjalną zgodę na budowę pomnika. Roboty nad pomnikiem ruszyły z kopyta, tzn. z dłuta...

Autor: Tomasz Wiater "Wiater w Oczy"

10 kwietnia 2018

W 8-rocznicę katastrofy polskiego Tu-154M w Smoleńsku został uroczyście wmurowany kamień węgielny pod pomnik.

Zdjęcie Adrian Grycuk

Autor: Jaro Cartoonist

7 listopada 2018

Zjednoczonymi siłami budowniczych i operatorów dźwigu pomnik został ustawiony na ostatecznym miejscu przeznaczenia.


10 listopada 2018

Nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika Lecha K przez prezydenta Andrzeja Dudę, brata Jarosława Kaczyńskiego oraz córkę Martę Kaczyńską połączone z jego poświęceniem przed kard. Kazimierz Nycz. I muzyka była, i oklaski, a brygada Moherów Bojowych Ojca Rydzyka wystąpiła w roli płaczek rzymskich lamentami podkreślając każde wypowiadane słowo.


Autor: Andrzej Milewski "Andrzej Rysuje"

 Gdy fantazja człowieka ponosi...

Okazało się, że dotychczasowy mieszkaniec Placu Marszałka Piłsudskiego, czyli pomnik marszałka Piłsudskiego, nie czuł się zbyt dobrze w towarzystwie nowego lokatora. Mobbing, niekulturalne odzywki, wyzywanie i rozpychanie się łokciami były na porządku dziennym.

Skargi i żale nie pomagały, humor marszałka był coraz gorszy z godziny na godzinę. No bo jak tu w takim obciachowym towarzystwie wytrzymać? Inne pomniki, zaangażowane wcześniej w podkoszulkową akcję "Konstytucja" też nie wiedziały, co marszałek mógłby zrobić. I w tym momencie marszałkowi przyszła zbawienna myśl do głowy. Warszawskie gołębie! Znane ze swojego patriotyzmu i upierdliwości, srające niemiłosiernie na wszystko i wszystkich bez zwracania uwagi na status społeczny.


Memnews.pl, znalezione na Facebooku
Autor: Tomasz Wiater "Wiater w Oczy"
Końca historii jak na razie nie widać, ale doświadczenia z innych krajów pokazały, że pomniki zazwyczaj upadają razem z dyktatorami. Albo może gołębie guano przegryzie się przez spiż...

Autor: Artur Perez Cruz - bez cenzury
W artykule zostały wykorzystane grafiki i obrazki następujących autorów opublikowane na Facebooku:
WiaterWOoczy
Artur Perez-Cruz
AndrzejRysuje
Jaro Cartoonist
Adrian Grycuk (na Wikipedii)
oraz anomimowy mem z Facebooka nieznanego autora

Skoro płakać już się nie da, to się chyba pośmiać trzeba...


Komentarze