Satyryczny przegląd 25-go tygodnia

Satyryczny przegląd tygodniowy według Izy K
Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej trwają! Po piłkarskim blamażu w meczu z Senegalem trener reprezentacji narodowej Adam Nawałka ma niezły orzech do zgryzienia w tym tygodniu. Zastanawiamy się, co i na jakiej zasadzie może zmienić on w meczu z Kolumbią: pojedynczych zawodników czy może przestawi całą drużynę? Na początek proponujemy wymianę bramkarza, a reszta może zostać ustawionana zasadzie tej  "Entliczek - pentliczek,czerwony stoliczek, na kogo wypadnie, na tego - bęc!". Ale poczekamy do wieczornego meczu w niedzielę, bo na cudy w polskim futbolu zawsze można liczyć.

Niemiecki portal informacyjny ntv doniósł, że szef malezyjskiej firmy investycyjnej Cradle Fund został zabity w łóżku przez eksplodujący telefon komórkowy. W trakcie śledztwa musi zostać wyjaśnione, który z dwóch telefonów używanych przez biznesmena spowodował jego śmierć. Do wyboru mamy smartfona Blackberry i Huawei. My osobiście stawiamy na wyprodukowany w Chinach Huawei jako najnowszą broń chińskiego wywiadu zabijającą na odległość.

Następne sukcesy dyplomatyczne Donalda Trumpa! Po przekreśleniu jednym tweetem osiągnięć szczytu G7 w Kanadzie, pobycie w Singapurze zakończonym postanowieniem o denuklearyzacji Korei Północnej i rozpętaniu wojny celnej z prawie całym światem, prezydent USA zdecydował, że jego kraj wycofa się z Rady Praw Człowieka ONZ. Czekamy z niecierpliwością, co nastąpi dalej. Musimy przyznać, że żaden polityk do tej pory nie oferował nam takiej rozrywki na międzynarodowej arenie politycznej jak prezydent Trump.

Ojciec Rydzyk zjednoczył siły z Antonim Macierewiczem i skrytykował w Radiu Maryja rząd PiS i prezydenta Andrzeja Dudę. Ojciec Rydzyk stwierdził, że jest przerażony tym, co robi polski rząd w sprawie pytań referendalnych dotyczących Unii Europejskiej i zagroził, że jak tak dalej pójdzie, to w następnych wyborach nie będzie on głosował na prezydenta. Co za strata dla polskiej polityki...

Dyskusja na temat ilości pytań referendalnych zaostrza się. W poprzednim tygodniu Andrzej Duda ogłosił swoją propozycję 15 pytań w referendum konstytucyjnym. Obecnie dyskutowana jest liczba siedmiu co dziesięciu pytań. Niezależnie od ich ilości będzie to chyba jedyny dłuższy tekst, jaki większość Polaków przeczyta w tym roku. Mamy nadzieję, że przeczytają go ze zrozumieniem.

Sobotni wyjazd marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego do Niemiec na spotkanie z prezydium Bundestagu został odwołany z powodu sytuacji związanej z polityką wewnętrzną. Centrum Informacyjne Sejmu poinformowało, że na spotkanie wyjazdowe zgłosiła się zbyt mała liczba wicemarszałków. Ale w końcu politycy to też ludzie i każdy z nich chce obejrzeć w spokoju mundial na weekendzie, pogrilować i wypić zimne piwko,  a nie wysilać się linguistyczno-intelektualnie w rozmowach na temat wyzwań związanych z Brexitem, przyszłością Unii Europejskiej i pogłębianiu współpracy polsko-niemieckiej.

Polska jako członek Grupy Wyszhradzkiej zbojkowała zaproszenie na niedzielny szczyt UE w Brukseli dotyczący migracji. Rozpoczęcie dyskusje na szczycie przewidziane jest na godzinę 15.00, a ich zakończenie na 19.00. Czy bojkot ten ma związek z meczem Polska - Kolumbia o 20.00? Bo co to za sztuka, żeby po zakończeniu szczytu szybko wskoczyć do samolotu i wrócić na mecz do kraju. No chyba, że ktoś się boi brzóz.

Fakt24 doniósł, że wicepremier Beata Szydło zadeklarowała w jednym z wywiadów, że wewnętrzne konflikty w PiSie nie istnieją i że król jest jeden i jest nim prezes Jarosław Kaczyński. Widać, że po wyjściu ze szpitala prezes Kaczyński przyciął jej pazurki i pokazał, kto w partii rządzi. Skoro król jeszcze nie umarł, zatem niech żyje król!

Gateta Wyborcza doniosła, że w tarnowskich parafiach powstanie lista zakazanych piosenek, których nie będzie można śpiewać podczas ślubu. O Boże, po co dałeś ludziom wolną wolę, skoro twoi słudzy w parafiach i tak lepiej od ciebie wiedzą, co wolno i czego nie wolno. Przypominamy jednak, że zakazywanie piosenek żadnemu systemowi, reżimowi czy innej dyktaturze na dobre nie wyszło. Nawet tej strojącej się w piórka demokracji.

BBC News poinformowało, że tysiące Brytyczyków protestowało przeciwko Brexitowi w drugą rocznicę pamiętnego referendum. W miarę upływu czasu okazuje się bowiem, że trudno jest być wyspą w erze globalizacji. No chyba że chce się zostać mitem i zniknąć w niebycie jak Atlantyda.


W przyszłym tygodniu świętujemy:

  • Czerwiec 25 poniedziałek: Dzień Stoczniowca, Światowy Dzień Smerfa, Dzień Marynarza,
  • Czerwiec 26 wtorek: Międzynarodowy Dzień Solidarności z Osobami Uzależnionymi od Narkotyków, Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur,
  • Czerwiec 27 środa: Światowy Dzień Rybołówstwa, Dzień Walki z Cukrzycą,
  • Czerwiec 28 czwartek: Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956,
  • Czerwiec 29 piątek: Dzień Ratownika WOPR,
  • Czerwiec 30 sobota: Dzień Asteroid, Święto Centrum Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Obrony Narodowej, Dzień Motyla Kapustnika,
  • Lipiec 1 niedziela: Światowy Dzień Architektury, Dzień Psa, Dzień Sejmu Polskiego i  Międzynarodowy Dzień Owoców!

Do następnego razu!


Komentarze