Satyryczny przegląd 18-go tygodnia

Satyryczny przegląd tygodniowy według Izy K - tydzień 18/2018. To są moje poglądy i nie zawaham się ich użyć!
Antoni Macierewicz wpadł. Konkretnie mówiąc, wpadł na pomysł wyburzenia Pałacu Kultury i Nauki i zastąpienia go "Kolumną  Chwały zwieńczoną Matką Boską Hetmanką Polski". Koszty wyburzenia PKiN to ok. 900 mln złotych, kolumna miałaby szacunkowo kosztować ok. 1 mld złotych. Jesteśmy pod wrażeniem pomysłu pana Macierewicza, szczególnie w obliczu aktualnych protestów rodziców dorosłych dzieci niepełnosprawnych w Sejmie na Wiejskiej. Przy takich rodzimych politykach nie potrzebujemy wrogów z zewnątrz. Ale gdyby tak dodatkowo Matką Boska Hetmanka Polski zamiast Dzieciątka Jezus trzymała w rękach figurkę Lecha Kaczyńskiego? Czekamy z niecierpliwościę na pierwsze szkice projektu.Protesty rodziców dorosłych dzieci niepełnosprawnych w Sejmie na Wiejskiej nadal trwają. Gazeta Wyborcza poinformowała, że straż marszałkowska nie wpuściła do Sejmu Bartłomieja Skrzyńskiego, który chciał przekazać dary dla protestujących. Bartłomiej Skrzyński, dziennikarz, społecznik i rzecznik Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych, sam jest osobą niepełnosprawną i ze względu na swoją chorobę (postępujący zanik mięśni) wie dokładnie, co odczuwają protestujący. Stwierdzamy jednak, że politycy i członkowie kościoła nie zdają sobie sprawy z rzeczywistości rodzin dotkniętych niepełnosprawnością.  Dlatego hierarchom kościoła proponujemy uzupełnienie  Dekalogu o jedenaste przykazanie: "szanuj życie poczęte, bo jest ważniejsze niż narodzone", gdyż nie będą nawet musieli udawać, że obchodzi ich stan i zdrowie tego, co wyjdzie z macicy.

Długi weekend zaowocował. Tym co zwykle. Komenda Główna Policji poinformowała, na polskich drogach doszło do prawie 600 wypadków, w których zginęło 51 osób, ponad 700 zostało rannych, a ponad 2,5 tys. kierowców będących pod wpływem alkoholu zostało zatrzymanych. Widać, że Polacy nie za bardzo przejmują się kościelnymi kazaniami na temat wstrzemięźliwości w jedzeniu i piciu. Ale jazda po pijanemu ze skutkiem śmiertelnym to nie aborcja, tu zawsze można dostać rozgrzeszenie.

 Szefowa brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Amber Rudd złożyła dymisję. Czyżby kolejny polityk w rządzie Theresy May stracił wiarę w powodzenie Brexitu? Wiara ponoć czyni cuda i przenosi góry, nikt tego jednak nie sprawdził w stosunku do wysp. Ale dokąd przenieść Wyspy Brytyjskie, skoro nie chcą zostać w Europie?

Prasa doniosła, że raper Kanye West brata się z Donaldem Trumpem. Raper oświadczył, że tylko wtedy czuję się wolny, kiedy robi rzeczy, których wszyscy mu zabraniają. Na szczęście nie jest on wzorem do naśladowania dla wszystkich. No bo jakby tak wszyscy w imię poczucia wolności notorycznie zaczęli przejeżdżać na skrzyżowaniach na czerwonym?

Prasa doniosła, że firmy gromadnie deklarują rezygnację z jaj trójek pochodzących z chowu klatkowego. Akcja ta objęła sieci handlowe, hotele i kawiarnie. Do tego doszli światowi producenci żywności, którzy również prześcigają się w deklaracjach o rezygnacji z zakupu tego typu jaj. Polska powoli zaczyna się zbliżać do poziomu międzynarodowego, gdzie jaja trójki dawno znikęły z półek sklepowych. Mamy nadzięję, że troska o kury w klatkach nie przyćmi aktualnej sytuacji rodziców protestujących o godne życie dla dorosłych dzieci niepełnosprawnych. Bo to tylko w Polsce jest możliwe, żeby w prasie kura była ważniejsza od upośledzonego dziecka...

Wielka Brytania przygotowuje się do ślubu księcia Harry'ego z amerykańską aktorką Meghan Markle. Daily Mail opublikował trasę przejazdu młodej pary, szczegółowy program uroczystości, a nawet rodzaj powozu, jakim młoda para uda się do kościoła. Czekamy jeszcze na królewskie menu i zdjęcia sukni panny młodej. A hotelarze i gastronomowie na Wyspach Brytyjskich oczekują prawdziwego najazdu gości. Nie jesteśmy pewni, ilu z nich zechce zostać po uroczystościach na terenie Wielkiej Brytanii. Przypuszczamy jednak, że to będzie ostatnia wielka fala emigracji na Wyspy Brytyjskie przed Brexitem.

Okazało, że Donald Trump jednak zapłacił aktorce porno Stormy Daniels za milczenie w sprawie jego afery. Zastanawiamy się, ile takich rewelacji wytrzyma jeszcze prezydentura Donalda Trumpa? Przypominamy, że w House of Cards jedna afera seksualna kosztowała głównego aktora Kevina Spacey jego rolę. Jak na razie Trump Tower wydaje się być bardziej wytrzymała na wstrząsy niż House of Cards..

Andrzej Duda zapowiedział w tym tygodniu referendum konstytucyjne na 10-go lub 11-go listopada. W jego ocenie Polacy zasługują na "potrzebne zmiany w konstytucji" lub nawet całkowicie "nową" ustawę zasadniczą. A my uważamy, że Polacy przede wszystkim zasługują na nowego prezydenta. I na "pińset+"!

Abp Stanisław Gądecki stwierdził w kazaniu na Jasnej Górze 3-go maja, że bałwochwalczy kult wolności jest zagrożeniem, a narody mogą w sposób wolny zrezygnować z niektórych swoich praw ze względu na wspólny cel, jakim jest idea "rodziny narodów", w której powinny panować wzajemne zaufanie, wsparcie i szacunek. A jeszcze parę lat temu cieszyliśmy się, że udało nam wyrwać się z innego związku, mianowicie związku republik radzieckich. Historia kołem się toczy, a pamięć ludzka wydaje się być bardzo wybiórcza.


Pudelek doniósł... krótko i zajebiście:

Staw skokowy Doroty Szelągowskiej wzięli diabli, podczas gdy Magda Gessler polowała na krokodyle na Kostaryce, a Hanna Lis pisała książkę kucharską. Akademia Filmowa wyrzuciła Romana Polańskiego i Billa Cosby'ego, Julia Wieninawa siedziała na skałach, a Christina Aguilera wróciła na rynek muzyczny wijąc się w erotycznych pozach, pokazując język i ociekując bliżej niezidentyfikowanymi płynami. Małgorzata Kożuchowska świeżo się ostrzygła, Ilona Felicjańska zabrała synów na lody, a blogerki modowe obchodziły majówkę smażąc kiełbasę nad jeziorem i uwalniając sutki. Grażyna Szapołowska otworzyła butik, podczas gdy książę Adam Czartoryski zarzucił córce Tamarze, że pomyliła życie z filmem za długo mieszkając w Los Angeles. Klara Lewandowska obchodziła pierwsze urodziny, podczas gdy Monika Zamachowska narzekała na niskie zarobki, mimo których może sobie jednak pozwolić na waciki. Joanna Krupa zwierzyła się ze swoich planów macierzyńskich, Marina Łuczenko być może już urodziła, zdesperowała Natasza Urbańska po prostu chce mieć drugie dziecko w przeciwieństwie do Anny Guzik, która oficjalnie zakończyła planowanie rodziny. Ryszard Kalisz groził, że zamierza wystartować w najbliższych wyborach, Agata Duda odwiedziła w końcu protestujących rodziców dzieci niepełnosprawnych w Sejmie, ale prawodopodobnie tylko dlatego, że prezes Kaczyński wylądował w szpitalu i żarty się skończyły. Tadla dostała się do finału "Tańca z gwiazdami", Piotr Kraśko gawędził z koniem, Owsiak atakował rząd werbalnie, a na koniec Joanna Horodyńska stwierdziła, że nie jest perfekcyjna. Brytyjska rodzina królewska pokazała zdjęcie swego perfekcyjnego potomstwa, a Emanuel Macron paradował w kwietnym wianku na głowie po Nowej Kaledonii. Jacek Rozenek zabrał Roxi Gąskę do filharmonii, podczas gdy Chodakowska wyznała, że chodzi tylko do kościołów, w których wypada wejść w krótkiej sukience.
I to byłoby na tyle...

W przyszłym tygodniu obchodzimy:

 • Maj 7 poniedziałek: Europejski Dzień e-Aktywności Obywatelskiej
 • Maj 8 wtorek: Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca i Narodowy Dzień Zwycięstwa
 • Maj 9 środa: Dzień Unii Europejskiej i Dzień Okulistyki
 • Maj 10 czwartek: Dzień Pracownika Gospodarki Komunalnej, Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej i Światowy Dzień Tocznia
 • Maj 11 piątek: Dzień bez Śmiecenia i Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego
 • Maj 12 sobota: Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek, Europejski Dzień Walki z Czerniakiem, Światowy Dzień Ptaków Wędrownych i Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu

Początek maja to jak zwykle matury.

Egzaminy pisemne z polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym odbyły się w piątek, 4 maja.

Trzymamy kciuki za maturzystów i życzymy połamania długopisów!

Komentarze

 1. W przyszłym tygodniu Dzień Bibliotekarza i Bibliotek! Dobrze, że weszłam, bo znowu bym przegapiła ☺

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No coś takiego, jak można Dzień Bibliotekarza i Bibliotek przegapić!

   Usuń
 2. Ciekawe informacje. nawet nie wiedziałam, o niektórych dniach, które się obchodzi:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każda wymówka jest dobra, żeby coś poobchodzić!

   Usuń
 3. Kurczę nawet nie wiedziałam że mamy takie święta. A co do maturzystów to życzę powodzenia! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie lubie zbytnio polityki ale zaciekawił mnie ten artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 5. Padłam ze śmichu, od pierwszych zdań. Gratuluje pióra pisarskiego, bystrego oka i łatwości w pisaniu. I bynajmniej nie jest to komentarz kurtuazyjny, jestem zachwycona, ale tak zmęczona, że nie mam sił napisac nic bardziej konstruktywnego...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie zapraszam serdecznie na następne posty! W końcu śmiech to zdrowie!

   Usuń
 6. Fajny artykuł. Z przyjemnością się go czytało. Tyle ciekawych informacji na raz :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie zapraszam na koleje wpisy z tej serii!

   Usuń
 7. Taki przegląd supet zastępuje oglądanie telewizji :)

  OdpowiedzUsuń
 8. O takich dniach do tej pory nie slyszalam :D Nie moge sie doczekac 12 Maja ^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Internet to prawdziwa skarbnica faktów... :-)

   Usuń
 9. Nie miałam pojecia, że istnieją takie dni jak Dzien Bibliotekarzy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, bibliotekarze są równie ważni jak nauczyciele :-)

   Usuń

Prześlij komentarz