Satyryczny przegląd 15-go tygodnia


Satyryczny przegląd 15-go tygodnia
W tym tygodniu obchodziliśmy 8 rocznicę katastrofy smoleńskiej. Z relacji prasowych wynika, że raport na temat przyczyn katastrofy nie daje jednoznacznych odpowiedzi na postawione pytania. Aby zbliżyć się do prawdy podsuwamy pomysł, żeby zamiast raportu  zrekonstruować w sposób historycznie wierny katastrofę smoleńską. Wierna historycznie rekonstrucja powinna rzucić światło na mroczne fakty i rozjaśnić prawdę.  Tupolewa wypożyczymy od wojska, a brzóz ci u nas dostatek. Aktora na obsadę roli głównej w rekonstrukcji w zasadzie mamy. Jest on bliźniaczo podobny do zmarłego prezydenta.


W związku z telewizyjną premierą filmu "Smoleńsk" stwierdziliśmy, że to wiekopomne dzieło zasługuje na ciąg dalszy na miarę epopei Gwiezdnych Wojen. Proponujemy realizację następujących filmów: Smoleńsk 2 - Jaro's Hope,  Smoleńsk 3 - Russia strikes back oraz Smoleńsk 4 - Powrót Lecha. Dodatkowo są możliwe: Smoleńsk - Zemsta PiSu, Smoleńsk - Tha Phantom of Antoni, Smoleńsk - The Attack of PO, Smoleńsk - Przebudzenie Lecha i  Smoleńsk - Ostatni rycerze PiSu.
Aż nas ciarki przechodzą na samą myśl o finansowaniu tych dzieł...

Wbrew oczekiwaniom Viktor Orban wygrał wybory na Węgrzech. Komentarz jest zbędny.

Wyborcza doniosła, że możliwe jest przejęcie premii i nagród przyznanych ministrom w byłym rządzie Beaty Szydło przez organizację kościelną Caritas. A nie można by tak utworzyć fundacji wspierania dzieci narodzonych? Albo przekazań tę kasę na WOŚP?

W poniedziałek giełdy zareagowały na piątkowe wprowadzenie nowych amerykańskich sankcji w stosunku do Rosji. Zdrożała waluta, dolar przeskoczył pułap 60 rubli, a cena euro wynosiła 74 rubli. Tygodnik „Forbes” ponoć obliczył, że w pół dnia 50 najbogatszych Rosjan straciło ponad 12 mld dol.
W związku z sankcjami współpraca handlowa z rosyjskimi firmami uznanymi za toksyczne zostanie objęta karą. Pamiętamy, że embargo handlowe po zajęciu Krymu przez Rosję trafiło polskie jabłka. Jesteśmy ciekawi, jaka część polskiej gospodarki tym razem ucierpi z powodu walki tytanów gospodarczych.

Mark Zuckerberg zamienił podkoszulek i dżinsy na garnitur i krawat w związku z zeznaniami przed senackimi  komisjami sprawiedliwości i handlu w USA. Facebook jest winny, że Donald Trump zwyciężył w wyborach na prezydenta i że Wielka Brytania "brexituje". Poczekamy, co jeszcze wyjdzie w czasie śledztwa. A może Facebook jest winny katastrofie w Smoleńsku? Uważamy, że komisja śledcza koniecznie powinna zbadać ten trop. A jak na razie śledzimy raporty z przesłuchań Marka Zuckerberga i podziwiamy jego zdolności manewrowo-retoryczne.

Daily Mail doniósł, że Barack Obama, Donald Trum i Theresa May nie zostali zaproszeni na ślub księcia Harry z Meghan Markle. Wygląda na to, że przedstawiciele rodziny królewskiej odpolityczniają swoje uroczystości i będą świętować w małym kręgu rodzinnym.

Wojna! Do zimnej wojny między Wielką Brytanią a Rosją, wojny celnej między USA i Chinami dochodzi wojna między USA i Syrią. Donald Trump uderzył w Syrię, Francja i Wielka Brytania wpierają militarnie USA, a nawet Niemicy zaoferowały wsparcie moralno-dyplomatyczne. Atak na Syrię został zakończony triumfalnym tweetem Donalda Trumpa "Mission accomplished".
W międzyczasie Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła rosyjską rezolucję potępiającą „agresję na Syryjską Republikę Arabską ze strony Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników z pogwałceniem prawa międzynarodowego i Karty Narodów Zjednoczonych”. Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzja nazwał określił postępowanie krajów zachodu jako „dyplomatyczne chuligaństwo”. W zasadzie nie oczekiwaliśmy niczego innego ze strony Borysa Johnsona... Ale po Macronie spodziewaliśmy się większej subtelności dyplomatycznej. Francuska gra wstępna to już nie to, co było dawniej, teraz to od razu atak frontalny i ciężka artyleria.

Z kolei ambasadorka USA Nikki Haley w swojej wypowiedzi przez Radę Bezpieczeństwa ONZ ostrzegła syryjski reżim przed przeciąganiem struny i oświadczyła, że Stany Zjednoczone są zwarte i gotowe do działania, gdyż mają Donalda i nie zawahają się go użyć.
Analizując te wydarzenia doszliśmy do wniosku, że podejrzewamy w tym wszystkim spisek USA, Rosji i Chin mający na celu destabilizację wewnętrzną Unii Europejskiej. Działania zbrojne w Syrii z pewnością wywołają natępną falę migracji do Europy.

Rząd PiSu walczy o poprawę wyników ankietowych ogłaszając program „Mama plus”. Program ten zakłada, że każda kobieta, która urodzi i wychowa przynajmniej czwórkę dzieci, zdobędzie prawo do emerytury minimalnej, wynoszącej na dziasiaj 1029,80 zł brutto. Jesteśmy zdania, że pomysł ten nie jest zły, aczkolwiek zdajemy sobie sprawę z trudności w jego finansowaniu. Jedynym pytaniem, które nam się tu nasuwa, to kwestia równouprawnienia kobiet i mężczyzn. Kto dostanie rentę, jeżeli kobieta urodziła, ale jej mąż został w domu i wychowywał? I jak będzie zaliczana opieka i wychowanie dziecka niepełnosprawnego? Takich dzieci prawdopodobnie przybędzie w związku z zaostrzeniem ustawy antyaborcyjnej.


W tym tygodniu obchodziliśmy
 • 10 kwietnia Polski Dzień Służby Zdrowia
 • 11 kwietnia Światowy Dzień Choroby Parkinsona
 • 12 kwietnia Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy
 • 12 kwietnia Światowy Dzień Czekolady
 • 13 kwietnia Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
 • 14 kwietnia Dzień Gapienia się w Niebo
 • 15 kwietnia Międzynarodowy Dzień Kombatanta

W następnym tygodniu obchodzimy
 • 16 kwietnia - Dzień Ochrony Słoni i Dzień Sapera
 • 17 kwietnia - Syryjski Dzień Ewakuacji
 • 18 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków
 • 19 kwietnia - Dzień Niepodległości Zimbabwe
 • 20 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy
 • 21 kwietnia - Rastafarianie obchodzą Święto Przybycia cesarza Hajle Syllasje I na Jamajkę
 • 22 kwietnia - Światowy Dzień Ziemi
Z tych wszystkich świąt najważniejsze wydają nam się Dzień Gapienia się w Niebo (szczególnie ważny dla mieszkańców Syrii na terenach objętych nalotami) i Syryjski Dzień Ewakuacji. Oba doskonale pasują do kontekstu aktualnej sytuacji międzynarodowej.

Do następnego razu!Komentarze

 1. 10 kwietnia to mój dzień urodzenia, nie wiedziałam, że jest dniem służby zdrowia :)
  obserwuje i zapraszam do mnie: recenzjebynikaa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niesamowite, czego można dowiedzieć się z internetu ;-)

   Usuń

Prześlij komentarz