Satyryczny przegląd 30-go tygodnia

Donald Trump obwieścił ustami sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo, że Stany Zjednoczone nigdy nie uznają zaanektowania przez Rosję Krymu. To brzemienne w skutki oświadczenie nie wywołało oczekiwanych reakcji na arenie międzynarodowej.  Albo Trump stracił werwę, albo zaczynamy się powoli do niego przyzwyczajać.

Prezydent Andrzej Duda obwieścił ustami ministra Pawła Muchy, iż wyraża on żal w stosunku do Senatu, że odrzucając jego wniosek o referendum, nie pozwolił on wypowiedzieć się Polakom w sprawie konstytucji. My uważamy, że to nawet lepiej, bo biorąc pod uwagę poziom świadomości politycznej narodu polskiego każdy miałby szansę na zakreślenie poprawnej odpowiedzi. Byłoby to połączene jednak z ryzykiem, że ta odpowiedź niekoniecznie byłaby politycznie poprawna.

Cud nad Wisłą! Gazeta Wyborcza poinformowała, że odrzucając wniosek o referendum konstytucyjnym Platforma Obywatelska odniosła największe w dziejach polskiego parlametaryzmu zwycięstwo, gdyż mając jedynie 30 senatorów pokonała ona w głosowaniu 63 senatorów partii rządzącej.  W historycznm głosowaniu za referendum głosowało 10 senatorów (9 członków PiSu i jeden niezrzeszowny), przeciwko było 30 senatorów, a od głosu wstrzymało się 50 członków Senatu.

Prezes Kaczyński udzielił łaskawie wywiadu jako "Gość Wiadomości" w TVP Info komentując między innymi odrzucenie przez Senat prezydenckiego wniosku o referendum konsultacyjne w sprawie zmiany konstytucji. Zdaniem Pana Prezesa głównym problemem nie były podchwytliwe pytania, lecz termin referendum przypadający na obchody stulecia niepodległości Polski. Przyznajemy racją Panu Prezesowi, bo w końcu 10 i 11 listopada przypadają na sobotę i niedzielę, a skoro zabroniło się handlu w niedzielę, to nie należy zmuszać ludzi w weekend do intelektualnego wysiłku związanego z głosowaniem. Ale Pan Prezes zapowiedział, że do tego tematu się jeszcze wróci. Co się odwlecze, to nie uciecze.

Donosimy, że Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 27 lipca 2018 ponownie oddalił apelację Polskiego Kościóła Latającego Potwora Spaghetti (PKLPS) o wpisaniu go do rejestru kościołów i związków wyznaniowych w Polsce. Wyznawcom Pastafarianizmu, którzy czują się ograniczeni w możliwościach praktywania swej religii proponujemy emigrację do Holandii lub Nowej Zelandii, gdzie religia ta jest oficjalnie uznawana.

Analizując zachowanie Donalda Trumpa na szczycie rosyjsko-amerykańskim w Helsinkach Gazeta Krakowska zastanawia się, czy Putin ma jakiegoś haka Trumpa. Co to za naiwne pytanie... Stwierdzamy, że Putin ma na pewno haka na Trumpa, bo Putin ma haka na każdego i nie zawaha się go użyć w potrzebie.

BBC News donosi, że brytyski NHS (odpowiednik polskiego Narodowego Funduszu Zdrowia) przegotowuje się do gromadzenia zapasów lekarstw w przypadku gdyby doszło do "no deal Brexit". Przypuszczamy, że za przykładem NHS pójdą zwykli obywatele i w obliczu zbliżającego się Brexitu zaczną gromadzić zapasy żywności w przypadku grożących problemów z zaopatrzeniem na Wyspach Brytyjskich. Dla mieszkających w Wielkiej Brytanii polskich emigrantów historia znowu może się powtórzyć, gdy na półkach w PRL-owskich sklepach był tylko ocet, mięso było na kartki, a kolejki po papier toaletowy były równie długie jak te po wódkę.

Daily Mail poinformował, że szefowa brytyjskiego rządu Theresa May przebywa na na wakacjach we Włoszech nad słynnym jeziorem Garda. W obliczu zbliżającego się Brexitu rozumiemy, że dla pani premier to prawdopodobnie ostatnia okazja do nabycia zapasów wolnocłowego wina i serów włoskich oraz do bezwizowego rozkoszowania się kulturą i kuchnią tego należącego do Unii Europejskiej kraju.

Donosimy za wszystkimi portalami prasowo-celebryckimi, że Marta Kaczyńska po raz trzeci wyszła za mąż. Jej wybranek jest także ojcem jen jeszcze nienarodzonego dziecka. Cieszymy się, że bratanica Prezesa Kaczyńskiego świeci przykładem liberalnego życia małżeńskiego, a jej tryb życia nie jest powodem do potępiania ani przez swego wuja ani przez kościół. Ale jak mówi staropolskie przysłowie: "Co wolno wojewodzie, to nie tobie..."

Zmarła Kora, polska wokalista rockowa i autorka tekstów, w latach 1976-2008 solistka zespołu Maanam. I przestało być satyrycznie...

W następnym tygodniu obchodzimy:

 • Lipiec 30 poniedziałek: Międzynarodowy Dzień Sernika, Międzynarodowy Dzień Przyjaźni
 • Lipiec 31 wtorek: Dzień Skarbowości
 • Sierpień 1 środa: Światowy Dzień Karmienia Piersią, Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego
 • Sierpień 2 czwartek:  Światowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów
 • Sierpień 3 piątek: Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara
 • Sierpień 4 sobota: odpoczywamy od świętowania
 • Sierpień 5 niedziela: Dzień Delfina

Do następnego razu!


Komentarze

 1. było też palenie świeczek, nie wiadomo po co, bo władza i tak ma to gdzieś, i się sieweczek nie boi

  OdpowiedzUsuń
 2. Władza nie boi się nikogo i niczego, jednak można ją obalić. A świeczki płonąc, stwarzają nastrój :)... Zresztą niedługo świeczka, podobnie jak biała róża, będzie symbolem nienawiści

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poczekamy, zobaczymy. Nadzieja umiera przecież jako ostatnia.

   Usuń

Prześlij komentarz