Letnie wspomnienia z urlopu cz. 2

Czy jest dla was ważne na urlopie, żeby zobaczyć coś nowego? Czy raczej koncentrujecie się na opalaniu się na plaży lub wylegiwaniu na basenie i sączeniu schłodzonych koktajli z palemką lub chłodnego piwa? Ja zauważyłam, że im starsza się robię, tym ważniejsze jest dla mnie to pierwsze - zobaczenie czegoś nowego, przeżycia mniejszej lub większej przygody, poznanie nowych ludzi i zwiedzanie nowych miejsc i okolic...

W poprzednim poście przedstawiłam wam część moich wspomnień z urlopu w dolinie Mozeli. Teraz czas na część drugą. Dolina Mozeli to nie tylko winnice i zamki. To także malownicze miasteczka z przepiękną architekturą, pełne historii i kultury.

Cochem

O zamku Cochem już pisałam, teraz czas na miasto. 
Pierwsze ślady osadnictwa w Cochem pochodzą jeszcze z czasów rzymskich. Cochem zostało po raz pierwszy oficjalnie jako "Villa cuchema" w 886 roku. Na przyznanie praw miejski mieszkańcy musieli czekać jeszcze trzysta lat, do 1132 roku. Od 1294 do 1794 Cochem należało do elektoratu Trewiru. W trakcie wojny trzydziestoletniej miasto było oblegane, ale najeźdźcom nie udało się go zdobyć. W 1794 Cochem znajdowało się pod wpływami Francuzów, aby po 1815 na mocy postanowień Kongresu Wiedeńskiego stać się częścią Królestwa Pruskiego. W 1866 Jacob Frederic Louis Ravené kupił ruinę zamku Cochem i rozpoczął jego renowację. W czasie drugiej wojny światowej Cochen zostało zniszczone, a jego odbudowa trwała jeszcze 4 lata po zakończeniu wojny i 29 września 1949 roku Cochem zostało uroczyście oddane do użytku.

Cochem
Jeżeli chodzi o Cochem, to w pamięci zostały mi przede wszystkim doskonałe wina po tak przystępnych cenach, że nie opłacało się kupować ich na kieliszki. Nie ma to jak wysokiej jakości winogrona i winiarze znający się na swoim rzemiośle.

Berncastel-Kues

Bernkastel-Kues to moim zdaniem najpiękniejsze miasto nad Mozelą. Gdy ujrzałam je po raz pierwszy, to pomyśłałam sobie, że te budowle to chyba jakiś obrazek, tak bowiem intensywnie lśniły te farby. Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z 3000 roku p.n.e., a pierwsza udokumentowana wzmianka na jego temat pochodzi z pierwszej połowy XI wieku. Bernkastel-Kues otrzymał prawa miejskie 29-go maja 1291 roku z rąk króla Rudolfa I. Habsburga. W latach 1794-1814 miasto znajdowało się pod władzą Francuzów. Po Kongresie Wiedeńskim Bernkase-Kues przypadł Królestwu Pruskiemu. Druga wojna światowa nie oszczędziła miasta, które po wojnie zostało na szczęście pieczołowicie odbudowane. Bernkastel-Kues jest znanym ośrodkiem uzdrowiskowym i turystycznym.

Bernkastel-Kues

Bernkastel-Kues
W mieście tym urodził się urodził się  w 1401 roku Mikołaj z Kuzy, zwany Kuzańczykiem. Był on średniowiecznym filozofem, teologiem, matematykiem, dyplomatą i kardynałem. Dlaczego o tym piszę? Mianowicie Mikołaj Kuzańczyk był jednym z niewielu humanistycznych filozofów średniowiecza, którego darzyłam sympatią. Nawet dobrowolnie napisałam o nim referat.

Schengen

Z czym kojarzy się każdemu Europejczykowi miasto Schengen? Oczywiście, z układem w Schengen.  Układ z Schengen to multilateralne porozumienie zawarte 14 czerwca 1985 roku znoszące kontrole na granicach wewnętrznych państw sygnatariuszy. Sygnatariuszami porozumienia jest obecnie 26 państw (22 państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein).  W Schengen zwiedziliśmy Muzeum Europejskie, gdzie mieliśmy okazję zapoznać się z historią Wspólnoty Europejskiej i Układu z Schengen.

Schengen

Trier/Trewir

Trewir jest jednym z niewielu miast na zgniłym, kapitalistycznym Zachodzie, których odwiedzenie należy do obowiązku każdego Chińczyka. A to za sprawą faktu, że w Trewirze 5 maja 1818 urodził się Karl Marks, niemiecki filozof, socjolog, ekonomista, historyk, dziennikarz i działacz rewolucyjny, twórca socjalizmu naukowego i współzałożyciel I Międzynarodówki.
Dla całej reszty świata powodem wizyty w Trewirze są Porta Nigra, ruiny z czasów rzymskich i kościoły. Zainteresowanych historią Trewiru odsyłam do zasobów w internecie, gdyż nie sposób streścić jej w kilku zdaniach. Mam jednak nadzieję, że spodobają się wam zdjęcia, które zrobiłam w czasie pobytu w tym mieście.

Porta Nigra
Porta Nigra jest wprawdzie najbardziej znanym zabytkiem w Trewirze, ale nie jest jedynym. Na poniższym zdjęciu możecie zobaczyć, co warte jest zobaczenia w tym mieście.

1. Katedra 2. Pomnik Karola Marksa 3. Ruiny Term Rzymskich 4. Ogrody za katedrą 5. Wnętrze Bazyliki Konstantyna
Z ciekawostek turystycznych należy wspomnieć o relikwi trewirskiej. W Katedrze świętego Piotra (Dom St. Peter) znajduje się podarowana przez cesarzową rzymską Helenę tzw. Suknia z Trewiru (Der Heilige Rock), czyli szata, którą według tradycji miał na sobie Jezus Chrystus podczas Drogi Krzyżowe. Zostały one podarowane przez Helenę, cesarzową rzymską. Relikwia znajduję sią za okratowanymi drzwiami w specjalnym relikwiarzu, dlatego bezpośredni dostęp i zrobienie zdjęcia samego odzienia nie było możliwe. Ale tak to jest zazwyczaj z relikwiami. Wszystko to kwestia wiary...
1.-2. Suknia z Trewiru 3. Most Rzymski na Mozeli z 45 r.n.e. 4 Organy Katedralne.

Dni spędzone w dolinie Mozeli był jednym z najbardziej udanych urlopów. Odpoczynek, wędrówki, zabytki z okresu rzymskiego i średniowiecznego, doskonałe wina i dobre lokalne jedzenie to było to, co najbardziej lubię.
A jak jest z waszymi urlopami? Plaża czy zwiedzanie?

Komentarze

  1. Ja zawsze lubiłam zwiedzać, teraz staram się wykorzystać urlop pół na pół i trochę poplażować. Rozejrzę się, gdzie są te miasta, których nie znam ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja uwielbiam zwiedzać. Razem z mężem planujemy tak, żeby jeden urlop był wypoczynkowy, a drugi przeznaczamy na zwiedzanie. Kiedyś próbowaliśmy pół na pół, ale nie za bardzo na się to podobało. Cały region doliny Mozeli jest przepiękny :-)

      Usuń
  2. No cóż tu wiele... Pięknie! Zdjęcia super, opisy soczyste, aż się jechać nie chce, żeby się nie rozczarować ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zapewniam cię, że się nie rozczarujesz... Te miasteczka wyglądają tak naprawdę... Jakby człowiek wszedł w bajkowy krajobraz...

      Usuń

Prześlij komentarz