Satyryczny przegląd tygodnia 11-go

Daily Mail doniósł, że Meghan Markle uczy się jazdy samochodem z ręczną skrzynią biegów w ruchu lewostronnym i przeszła trening anty-kidnappingowy z komandosami jednostki specjalnej sił brytyjskich. Wszyscy uczestnicy treningu przeżyli, a Meghan wypłakała się w rękaw swojemu księciu z bajki. Ciężkie jest życie Kopciuszka na drodze do tronu, szczególnie gdy droga ta jest usłana różami. Ale nawet te mają kolce.

New York Times poinformował, że gwiazda filmów porno Stephanie Clifford (znana w kręgach zawodowych pod pseudonimem Stormy Daniels) udzieli 60-minutowego wywiadu dla telewizji CBS w następnym tygodniu na temat jej afery z Donaldem Trumpem. Strategia aktorki i jej adwokata ma na celu szybki i bezpośredni atak w celu obnażenia faktów. Naked facts vs. faked news? Czekamy z niecierpliwością, co jeszcze może obnażyć aktorka. My widzieliśmy już wszystko...

Niemiecka prasa doniosła, że umowa koalicyjna międzuy CDU/CSU i SPD została podpisana i i że obie strony są zadowolone z osiągniętego kompromisu. W niedzielnym Talkshow Anne Will padło zdanie, że kanclerz Angela Merkel niekoniecznie będzie trzymać się postanowień umowy. To, co jest dla niej ważne, będzie ona dalej robiła tak, jak uważa za słuszne. Jak to kiedyś stwierdził Ludwik XIV? „Państwo to ja”.

Przyszły niemiecki minister ds. zdrowia Jens Spahn ośmielił się stwierdzić, że wysokość świadczeń socjalnych tzw. Hartz IV jest wystarczająca do życia. Oburzenie ze strony przedstawicieli lewostronnych partii opozycyjnych może kosztować nowego ministra stołek zanim w ogóle na nim usiądzie.

Irlandia wzbrania się przed ekstradycją 41-letniego Polaka Artura C, poszukiwanego europejskim listem gończym za udział w zorganizowanej przestępczości. Decyzję swoją sąd irlandzki uzasadnił naruszeniem zasad demokracji i praworządności przez państwo polskie. Tym samym Polska została postawiona na równi z takimi krajami jak Angola, Kolumbia, Bangladesch czy Uganda. Jak dalej pójdzie, to dzięki staraniom polskiego rządu zjedziemy po tej równi do poziomu poniżej krajów trzeciego świata.

W Niemczech mnożą się przestępstwa młodzieży obu płci dokonane przy pomocy noża. Wygląda na to, że obok telefonu komórkowego, skórzanych kurtek i butów marki Nike, noże staną sią kolejnymi modnymi akcesoriami noszonymi w plecakach przez nastolatków obu płci.

Największy przetwórca śmieci niemieckich i europejskich, Chińska Republika Ludowa, wzbrania się przed ich dalszym importem. Wygląda na to, że kraje unijne będą siedzieć na własnych śmieciach.

Gazeta Wyborcza poinformowała, że rząd polski określił wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce jako zbyt drogie i dlatego nieopłacalne. Firma Deloitte, która opracowała tę analizę dla rządu polskiego, wzorowała się na rozwiązaniach niemieckich. To chyba po raz pierwszy w historii rozwiązanie problemów racjonalnymi metodami niemieckimi okazuje się nierentowne.

Wyborcza doniosła, że powiązana z PiS spółka Srebrna zamierza sprzedać drapacz chmur w Warszawie. Drapacza chmur jeszcze nie wybudowano, a spółka Srebrna znajduje się na etapie zdobywania pozwolenia na jego budowę. Spółce udzieliło się typowe dla PiSu postępowanie: rozdawanie czegoś, czego jeszcze nie ma.

Pierwsza niedziela wolna od handlu minęła, a jej celebracja przeminęła bez większych wzruszeń czy katastrof. Jak donosi Gazeta Wyborcza, wbrew oczekiwaniom tłumy nie sforsowały kościołów w celach modlitewno-medytacyjnch ani stacji benzynowych w celach zakupowych.

New York Times poinformował, że Donald Trump planuje wizytę w San Diego w celu obejrzenia prototypów nowego muru granicznego między USA i Meksykiem. Według doniesień NYT, niektóre plany obejmują kompleksowe zagospodarowanie gruntów wraz z wybudowaniem centrów handlowych i więzień. Kolejny film hollywoodzki może stać się rzeczywistością. Czy ktoś jeszcze pamięta „Ucieczkę z Nowego Jorku” lub „Ucieczkę z Los Angeles” z Kurtem Russelem w roli głównej? Jak tak dalej pójdzie, to Trump do końca swojej kadencji przerobi wszystkie scenariusze hollywoodzkie na rzeczywistość.

Kolejne przesunięcia w rządzie amerykańskim. Donald Trump zwolnił sekretarza stanu Rex Tillersona, zastępując go szefen CIA Mikem Pompeo. Rząd Donalda Trumpa rozszerzył tym samym swoją bazę wiedzy o polityce zagranicznej o informacje CIA, a Trump uzyskał bezpośrednie dostęp do materiałów wywiadowczo-śledczych. Będzie to na pewno przydatne w wytyczaniu nowych kierunków amerykańskiej polityki zagranicznej.

Mike Pompeo został zastąpiony na stanowisku szefa CIA przez Ginę Raspel, pierwszą w historii kobietą na czele Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). Wiadomo, jak Trump nie może, to babę pośle.

Portal informacyjny n-tv.de doniosł za New York Times, że na trumpowskiej liście do odstrzału znajduje się też jego doradca ds. bezpieczeństwa generał Herbert Raymond McMaster. Okazuje się, że w rządzie Trumpa nawet stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa nie jest bezpieczne. W sobotę okazało się, że Trump wyrzucił także Andrew G. McCabe, zastępcę dyrektora FBI. To już 26 ofiara czystek personalnych w rządzie amerkańskim. Przy takiej rotacji personalnej niedługo będzie tam więcej wolnych stołków niż kandydatów.

Znowu czystki wśród rosyjskich szpiegów i dysydentów mieszkających na wyspach brytyjskich. W związku z ostatnimi udanymi zamachami na ich życie, premier Wielkiej Brytani Theresa May postawiła Putinowi ultimatum. Rosyjski rząd chce zobaczyć próbki środka użytego do zamachu, a rosyjscy biznesmeni na wyspach brytyjskich zastanawiają się, który z nich jest następny na liście Putina. Czekamy z niecierpliwościł na dalszy przebieg szpiegowskich czystek personalnych.

Kanclerz Angela Merkel wyraziła zdumienie wysokością wynagrodzeń top-menedżerów konzernu Volkswagena. No cóż, jeżeli ktoś na codzień zajmuje się wysokością stawek Hartz IV i dyskutuje ich podwyżkę o 7 euro (czyli ok. 1,7%) rocznie, to będzie zaskoczony tym, że koncern Volkswagen podniósł pobory członków zarządu o ponad 30% i wynoszą one dobrych 50 milionów. Żyć nie umierać w tym kraju...

Po podpisaniu umowy wielka mała koalicja weszła na z góry upatrzoną pozycję ataku w stosunku do małej wielkiej opozycji i po raz czwarty wybrała Angelę Merkel na kanclerza. Po zatwierdzeniu jej kandydatury przez prezydenta Niemiec, wszystko wróciło do normy. Byłoby po staremu...

...gdyby nie widmo zimnej wojny krążące po Europie...
Rosyjsko-brytyjskie rozgrywki szpiegowskie przeniosły się na platformę dyplomatyczną. Brytyjski sekretarz obrony Gavin Williamson stwierdził, że Rosja powinna wyjść i zamknąć klapę (Russia should go away and shut up). Rosja z kolei określiła komentarz Brytyjczyka jako "intelektualną impotencję". W związku z tym Wielka Brytania wydaliła 23 rosyjskich dyplomatów. Rosja odwdzięczyła się pięknym za nadobne i wydaliła 23 członków brytyjskiego korpusu dyplomatycznego. Chiny trzymają się w rezerwie, a USA, Francja, Niemcy i Wielka Brytania żądają wyjaśnień. Z jednej strony podziwiamy kompetencje dyplomatyczne obu krajów, ale z drugiej strony zastanawiamy się, czy Wielka Brytania w obliczu zimnej wojny odstąpi od pomysłu opuszczenia Unii Europejskiej. Exit from Brexit?

Do następnego razu!

Komentarze