Jak długo jeszcze jeździć na oponach zimowych w Niemczech?

Już wszyscy mieliśmy nadzieję na wiosnę, a tu nagle wróciła zima i wielu z nas zadaje sobie pytanie, kiedy można w końcu w Niemczech zmienić tzw. "zimówki" na opony letnie. Jak wiadomo, co kierowca to opinia, ale warto wiedzieć, co na ten temat mówi niemiecki ustawodawca.
Niemiecki Kodeks Drogowy, czyli Straßenverkehrsordnung StVO, przewiduje w § 2 Absatz 3a StVO,  że "Winterreifen, oder auch Reifen die der Richtlinie 92/23/EWG entsprechen, müssen genutzt werden, wenn „Glatteis, Schneeglätte, Schneematsch, Eis- oder Reifglätte“ vorherrscht".

Co to oznacza dla nas?

Oznacza to, że rodzaj opon musi być dostosowany to warunków pogodowych i warunków panujących na trasie. Opony zimowe należy założyć, gdy mamy do czynienia z opadami śniegu, oblodzonymi i śliskimi powierzchniami ulic i dróg.
Ustawodawca nie przewiduje konkretnych miesięcy w roku, kiedy musimy zmienić opony letnie na zimowe. Pomocna jest w tym momencie ogólnikowa zasada O-bis-O "Oktober bis Ostern", czyli od października do Wielkanocy. Zaleca się zmianę opon letnich na zimowe, gdy temperatura zewnętrzna powietrza spadnie poniżej 7°C i utrzymuje się na tym poziomie przez kilka dni. W Niemczech należy także uwzględnić różnicę między oponami całorocznymi i zimowymi (z tzw. Alpine-Symbol, czyli piktogramem z symbolem gór i płatka śnieżnego), a także wiek opon. Niemiecki Związek Automobilistów (ADAC) radzi, aby nie jeździć na oponach zimowych starszych niż 6 lat.

Należy też pamiętać, że w razie wypadku lub naruszeniu przepisów ruchu drogowego w sytuacji gdy samochód miał założone nieodpowiednie do warunków panujących na drodze opony, do odpowiedzialności zostanie pociągnięta nie tylko osoba, która kierowała pojazdem, lecz także jego właściciel.
ADAC podaje, że kara dla kierowcy za zwykłe naruszenie przepisów drogowych może wynieść 60 euro i jeden punkt karny w Centralnym Rejestrze Sprawców Wykroczeń Drogowych we Flensburgu. Właściel pojazdu może zostać ukarany mandatem w wysokości 75 euro i także jednym punktem karnym.

Czyli jaki z tego wniosek? Poczekajmy ze zmianą opon na letnie... Zima też kiedyś minie!

Szczegółowe informacje na ten temat uzyskacie tutaj:
https://www.adac.de/der-adac/rechtsberatung/ausruestung-und-wartung/winterreifenpflicht-faq/
https://www.bussgeldkatalog.org/winterreifenpflicht/

A tutaj znajdziecie mój tekst na https://www.mypolacy.de

Komentarze

  1. Jeszcze trochę i trzeba będzie zmieniać na Opony zimowe 195/65 R15 . Chyba kupię nowe, bo stare są już zużyte i mogłoby się jeszcze zdarzyć jakieś nieszczęście. A używanych bym nie ryzykowała zamawiać.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz